• Pazartesi 13.7 ° / 7.7 ° Dağınık bulutlar
  • Salı 14.8 ° / 8.7 ° Bulutlar
  • Çarşamba 16.7 ° / 8.6 ° Bulutlar

BEYHAN KORKMAZ ARTAN EĞİTİM MASRAFLARINA DAİR AÇIKLAMA YAPTI

Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz eğitim şartlarının zorluğundan söz ederek yetkililerin duruma el atması gerektiğini söyledi.

Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, "Fakirin sermayesi eğitimdir.Son yıllarda, kopya yok şifre var sınavlarından sonra, gençlerimizin eğitime inancı gün geçtikçe azalmaktadır.Ekonomik zorluklar, üniversite mezunu artan işşiz sayısına rağmen, son bir umut üniversite sınavına girerek hayallerini diri tutmaya çalışan gençlere, üniversite sınavı ücretsiz olmalıdır.

Üniversite sınavına girmek , üniversiteye gitmek kadar zorlaştı.

Açıklanan sınav ücretleri yıllık eflasyon oranının %28,5 zamla oturum başı 90 liradan 270 liraya yükselmiştir.Bu zamlar konusunda  Kamu Kurum Denetciligi Kurumu "Sınav ücretleri çok yüksek indirilmeli" diye ÖSYM 'yi   ikaz etmesine  rağmen , YKS ücretleri tam tersi artmıştır.Özellikle salgın döneminde ekonomik sıkıntıları artan veliler yüksek sınav ücretleri nedeniyle zorlanmaktadırlar. Veliler sınavların ücretsiz ya da cüzi bir ücretle yapılmasını talep etmektedirler.

Geçtiğimiz yıl, yüksek sınav ücreti nedeniyle , binlerce aday sınava girememişken, artan sınav ücreti yüzünden bu yilda sınava giremeyecek aday sayisi ülkemiz adına çok büyük bir kayıptır.

Ösym sınavları gelir kapısı olarak gören anlayıştan vazgeçmelidir.Yetkililerin  konuyu gözden geçirip, sınava girecek adayları rahatlatacak bir çözüm getirmesini talep ediyoruz.Bu durum (Aöf) Açık Öğretim Öğrencileri için de geçerlidir.Açık öğretime devam eden öğrenciler,  sınavlara uzaktan eğitimle girmelerine, sınav kağıdı, gözetmen giderleri olmamasına rağmen fahiş fiyat uygulamaları devam etmektedir.Ekonominin dip yaptığı bu dönemde her kurumun taşın altına elini koymasını umut ediyor ve bunun vicdani bir durum olduğunu hatırlatmak istiyoruz." sözleriyle eğitimin maddi açıdan kolaylaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.