Anahtar Kelimeler: GEBZELİLERİ SAYAMAZSINIZ
  • Salı 7.8 ° / 0.2 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 2.6 ° / -1.3 ° Mix snow/rain
  • Perşembe 5.8 ° / 1 ° Açık hava

GEBZELİLERİ YOK SAYAMAZSINIZ

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan “ Mesai saatlerinde 1 milyon insanın iş, aş için geldiği Gebze ilçesinde yapılacak bir projeyi mete zoru ile bu kentin insanlarına kabul ettiremezsiniz.

 Bu kentin dinamiklerini yok sayamazsınız”dedi.

Gebze kışlasına Galericiler sitesi yapılmasını öngören “Ankara projesi” Gebzelileri ayağa kaldırdı. Projenin detayları ile ilgili görüşlerini aldığımız CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, projenin Gebze’nin menfaatlerine olmadığını dile getirerek “ Üzülüyorum. Gebze’nin dinamiklerinin yok sayılarak Ankara’da bir mimara çizdirilen bir projeyi bölge halkına emri vaki yapmak bu kentte yaşayan herkese haksızlıktır” dedi.

17 Aralık’ta Büyükşehir Belediye Meclisine getirilecek projenin detayları hakkında iktidar partisinin ilçe başkanının, kentin belediye başkanı ve meclis üyelerinin haberinin dahi olmamasını kelimelerle ifade etmenin mümkün olamayacağını belirten CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, kışla arazisinin Gebze’nin geleceği olduğunun altını çizerek “ Gebze Belediye Başkanının dahi bilgisi olmayan bir projeyi Ankara’dan Kocaeli’ne gönderiyorsunuz. Araziyi dahi görmemiş, Gebze’nin gerçeklerinden haberdar olmayan bir mimar fotoğraflara, planlara bakarak bir proje çiziyor. Olası tepkileri en aza indirmek için projeyi Gebze belediyesi meclisine dahi getirmiyorsunuz. Gebze’nin dinamiklerine, siyasilerine, meslek odalarına, Ticaret Odasına, sivil toplum kuruluşlarına bilgi verme gereği bile duymadan apar topar Büyükşehir meclisinden projeyi geçirmeyi planlıyorsunuz. Ayıp değil mi? Bu kentin bir belediye başkanı, partinizin bir ilçe başkanı var. Hadi kendimizden Ana Muhalaefet partisi olarak vaz geçtik. Bu ilçede bulunan partinizin temsilcilerini yok saymak, onların fikirlerini almamak neyin nesi?” diyerek Kışla alanına yapılması düşünülen proje ile ilgili Gebze’nin yok sayılmasına tepki gösterdi.

Belediye Meclis Üyeleri Gökhan Yamen, Şahin Yılmazel ve Erhan bölük ile birlikte CHP Gebze ilçe binasında gazetemiz muhabirini sorularını yanıtlayan İlçe Başkanı Orhan, Gebze’nin menfaatine olan hiçbir projeye hayır demeyeceklerini yineleyerek uygulamadaki aksaklıkları gazetemize değerlendirdi.

 

GEBZE MECLİSİNE GELMEYECEK

“Gebze Kışlasına yapılmak istenilen projeden belediye başkanı ve iktidar partisinin meclis üyelerinin dahi bihaber. Merak ediyorum. Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Bir vatandaş çıkıp “ Başkanım nedir bu kışla arazisindeki mevzu” diye sorsa başkan “ Bende sizden mi duydum” diyecek. Ya meclis üyesi arkadaşlar ne cevap verecek böyle bir soruya? Zaten anladığımız kadarı le projenin ihalesi bile Ankara’nın yüksek rakımlı tepelerinde yapılmış durumda. Ve bu proje Gebze belediyesi Meclisine gelmeyecek. 17 Aralık’ta Büyükşehir Belediyesinde görüşülecek ve karara bağlanacak. Yani Gebze’de tüm resmi ve sivil inisiyatiflerin varlığı red edilmiş. Biz böyle uygun gördük. Karar aldık denecek. Gebze’de hiç kimseye bu konu sorulmayacak. Bu kentin mimarlarının, mühendislerinin, siyasi kadrolarının fikrine ihtiyaç dahi duyulmamış.”

 

 

GALERİCİLER SİTESİNE “EVET” BU ARAZİYE “HAYIR”

“ Bu proje ile tamamı 640 dönüm olan ve 440 dönümü TOKİ’ye ait olan Gebze kışla arazisinde 57 dönümlük bir alana galericiler çarşısı yapılmak isteniyor. Kesinlikle hemfikiriz. Gebze esnafının Gebze kentinin galericiler sitesi isimli tam donanımlı bir yatırıma acilen ihtiyacı var. Galericiler sitesi için çok daha geniş ve elverişli alanlarda mevcut. Artık şehrin ortasında kalmış, acilen taşınmasında fayda gördüğümüz küçük sanayi sitesi dahi sorun iken bu alana galericiler çarşısı yapmak bu kentin insanını hiçe saymak ve kentin geleceğine ipotek koymak olur. Trafik sorununu en az bugünki halinden 3 katına çıkaracak bu sitenin galerici esnafının ve mimarların görüşleri alınarak çok daha uygun bir noktaya yapılması gerekir.”

 

ESNAF ZOR DURUMDA KALIR

Bu alana galericiler sitesi yapılmadan evvel pandemi döneminin geçmesi ve sonrasında esnafla bir araya gelmek gerekir. Bir site yapacaksınız. 100 dükkan yapılacak. Bu kentte 400 esnaf var. Nasıl olacak şimdi? Kime kiralayacak veya satacaksınız 100 dükkanı? Diğer esnaf ne yapacak? Kente yapılan bir projede esas olan mağduriyetleri ortadan kaldırmak olmalı. Bu tavır ve proje galerici esnafını mağdur eder. Bu site yapıldı. 400 esnaf eldi kapıya dayandı biz buradan yer istiyoruz dedi. Nasıl tespit edeceksin kime yer vereceğini? “

 

BEN İSTEDİĞİM YERE BETON DÖKERİM

“ Toki’nin bu araziye bina yapmasına izin verilmedi. Bu alan Millet Bahçesi olacak. Şimdi Ankara’dan birileri Gebze halkına mesaj veriyor. Siz bana bina yaptırmadınız. Ama ben istediğim yere beton dökerim. Nerede Gebze’nin olası bir depremde ihtiyaçlarının karşılanacağı toplanma bölgesi? Projenin detayları yavaş yavaş netleşiyor. Site içindeki yolun genişliği dahi hesaplanmış. 15 metre. Ya böyle bir yok sitenin kendisine yetmez. Niyetiniz trafiği felç etmek Gebze’yi yaşanmaz bir kent haline getirmek mi? Açıkça söyleyin.”

 

BELEDİYE BAŞKANININ YERİNDE OLMAK İSTEMEM

“ Hayatım bu kentte geçti. Bu kentte yaşıyorum. Bir siyasetçiden çok Gebzeli olarak yapılan emrivakiyi kabul etmiyorum. Gebze belediye başkanının yerinde olmayı istemem. İnanıyorum ki sayın başkanda bu projeden bihaber olmaktan, bu projenin Gebze belediye meclisine gelmeden yukarıda bitirilmek istemesinden rahatsızdır.”

 

GÖREV İKTİDAR PARTİSİNİN TEMSİLCİLERİNDE

“ Hepimiz hangi siyasi partiden olursak olalım Gebze’de yaşıyoruz. Kentin senfaatine olmayan bir durumda birlikte hareket etmeliyiz. İktidar partisinin Gebze ilçe başkanı, Belediye Başkanı ve meclis üyeleri Gebze’ye sorulmadan, Gebzelilerin fikri alınmadan dahası kendilerine dahi bilgi verilmeyen bu projeye dur demek zorundadırlar. “

 

İL OLMA MECBURİYETİMİZ VAR

CHP Gebze ilçe binasında gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtlayan Belediye Meclis Üyesi Erhan bölük ise açıklamasında “ Gebze il olması gereken bir yerleşim alanı. Bu hak elde edilip Gebze 82. İl olduğunda bize yeni kamu binaları gerekecek. Bir valilik binası, Yeni Emniyet Binası ve çok sayıda kamu hizmet binasına ihtiyaç olacak. Bu binaların yapımı için en uygun alan bu bölge. Galericiler sitesi Gebze için olmazsa olmaz. Ama yeri burası değil.” Dedi.

 

BU SPOR AYAKKABILAR NE OLACAK?

Her hafta sonu mesaj yolu ile kendilerini Gebze kışlasında spor yapmaya davet eden Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz’e seslenen CHP Gebze belediye Meclis Üyesi Şahin Yılmazel ise “ Spor yapalım diye ayakkabı aldık. Eşofman aldık. Şimdi hepsi dolapta kaldı. Gitti paralar. İşin esprisi bir tarafa ben belediye başkanının ve meclis üyelerinin iktidar tarafından düşürüldüğü pozisyona üzüldüm. Demek ki bu arkadaşların bu kentte hiçbir etkisi yokmuş. İktidar partisinin bu tutumu seçilmiş arkadaşları ve belediye başkanını kamuoyunda itibarsız hale getirmiştir.” Dedi.

 

BİR YARIŞMA YAPILMALI

Gebze kışlasına Galericiler stesi yapımını içeren proje ile ilgili görüşlerini aktaran meclis üyesi Gökhan Yamen ise “ Anmadığımız kadarı ile bu iş Ankara’da kafalarda bitirilmiş ve KBB’ye gönderilmiş. Eğer bu proje Gebze belediye meclisine gelse uzun süre gündemi meşgul ederdi. Tepkilerden çekindikleri için işi KBB meclisinde bitirecekler ve Gebze’de kimseye bir şey sormayacaklar. Mağdur olan yine Gebze halkı olacak. Keşke her konuda örnek gösterdikleri Avrupa’yı örnek alabilseler. Bu kadar büyük bir arazi parçasında yapılması gerekeni ödüllü bir proje yarışmasına konu etselerdi. Bu araziye galericiler sitesi, okul, sosyal tesis, ibadethane yapacağız. Kentin mimarları, mühendisleri gelin bir proje le yarışmaya katılın deselerdi. Ve kentin tüm dinamiklerinin görüşleri alınarak bir eser ortaya çıkarabilselerdi. Yapmadılar. Yapamadılar. Projeye asla karşı değiliz. Ama Detaylandırılmalı, Gebze’nin tüm dinamiklerinden görüş alınmalı ve Gebzelilerin hayal ettiği bir proje hayata geçirilmeli. Gebze ve halkı yok sayılmamalı” dedi.