Anahtar Kelimeler: KOKRİD 'KREDİLER ERTELENSİN'
  • Salı 21 ° / 11 ° Sağanak
  • Çarşamba 17 ° / 10 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 20 ° / 8 ° Güneşli

KOKRİD 'KREDİLER ERTELENSİN'

Kocaeli Kafe Restoran İşletmecileri Derneği ile birlikte 8 derneğin ortak yayınladığı açıklamada, pandemi sürecinden alınan kredilerin ertelenmesini istediler.

Kocaeli Kafe Restoran İşletmecileri Derneği (KOKRİD) ile 8 dernek ve platform, koronavirüs sürecinde ağır yara alan işletmelerin akıbetini görüşmek adına Bursa’da gerçekleşen çalıştayda bir araya geldi. Bursa Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştaya KOKRİD’in dışında Nilüfer Kent Konseyi, Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği, Kadıköy Esnaf Derneği, Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Avcılar Kafe Bar İşletmecileri Derneği, Ankara Kafe Bar Restoran Çalışanları ve İşletmecileri Dayanışma Derneği, Muğla Esnafları Birlik ve Dayanışma Platformu, Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği katıldı.

“PROVOAKTİF ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”

 Çalıştayın ardından yayınlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Koronavirüs salgını sağlık ve toplumsal alanda olduğu gibi ekonomide de ağır tahribatlar oluşturdu. Bu süreçte sektör temsilcilerimizle birlikte sahadan sorunları ilgililere iletme konusunda oldukça yoğun ve proaktif bir çalışma içerisindeyiz.

“ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYORUZ”

 Son bir yıllık dönemde firmalarımızı, girişimcilerimizi, çalışanlarımızı, üretim ve ticaret kapasitemizi hayatta tutmak için girişimlerde bulunduk. Pandemi süreci geride kaldığında tüm kurumlarımızın yeniden ve hızla ayağa kalkmalarına imkan sağlayacak tedbirlerin alınmasına yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.

“YÜZLERCE TOPLANTI DÜZENLEDİK”

Tüm sorunları çözüm önerileri ile birlikte çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, hükümete ve kamuoyuna aktarıyoruz. Pandeminin başladığı günden bugüne yüzlerce toplantı düzenledik. Bursa'da her hafta pazartesi günü bir araya gelerek yaptığımız basın açıklamalarında sektörümüzün talep, öneri ve beklentilerini de kamuoyu ile paylaştık.

“SALGININ ETKİLERİ GÖRÜLMEYE DEVAM EDİYOR”

Salgının etkileri neredeyse tüm sektörlerde görülmeye devam ediyor. Fakat yeme içme ve hizmetler sektörü salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin başında geliyor. Açıklanan kısmi normalleşme kararlarını önemli bulmakla birlikte sektör temsilcileri olarak salgının bıraktığı ağır hasarlara karşı ilave adımların atılmasını bekliyoruz. Alınan kararlarda işletmelerimizin çok riskli 17 il dışında Türkiye genelinde sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyle hizmet verebileceği açıklandı.

“CİROLAR DÜŞTÜ”

Ancak sektörümüzde birçok işletme doğası gereği ağırlıklı olarak akşam saat 19.00’dan sonra müşterilerini ağırlıyor. Kapasite sınırı dolayısı ile ciroları üçte bir oranında düşen işletmelerin saat 19.00’da kapanmaları işletmecilerimize kapalıyken mi yoksa açıkken mi daha az zararda olacaklarının hesabını yaptırmaktadır.

“KREDİ ÖDEMELERİ BAŞLADI”

Bugün itibariyle daha önceki açıklamalarımızda da öngördüğümüz gibi işletmelerimizin büyük kısmı maalesef açılamadı. Düşük kapasitede de olsa kısmen açılan ve kapalı olan işletmelerimizde birinci pandemi döneminde aldığımız kredilerin ve yapılandırmaların ödemeleri başladı.

“UYUŞMAZLIKLAR DEVAM ETMEKTE”

Yine aynı şekilde sınırlı kapasite ile açılmasına izin verilen işletmelerimizde kiradan kaynaklanan uyuşmazlıklarımız devam etmektedir. İşletmelerimiz birinci pandemi ve ikinci pandemi döneminden kalan borç yükünü hala taşımaktadır. Bugün Türkiye’nin başlıca şehirlerinden dernek ve platform başkanları ile birlikte sektörün ortak sorunlarına çözüm üretmek için bir araya geldik. 

Esnafların istekleri şu şekilde;

1.Biz işletmeler olarak daha fazla borç stoğu biriktirmek istemiyoruz. İşletmelerimizi tekrar açabilmek için acilen cansuyu niteliğinde hibe desteği istiyoruz.

2. Nisan ayında ilk pandemi döneminde aldığımız kredilerin en az iki yıl ödemesiz ve aynı faiz oranları ile yeniden yapılandırılmasını istiyoruz.

3. Kapalı veya faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin kiralarının kamu-kiralayan ve kiracı arasında eşit olarak bölünmesi sureti ile çözülmesini istiyoruz.

4. Kamu alacaklarının yapılandırılmasının pandemi döneminin bitimine kadar uzatılmasını, sektörümüze ait yapılandırma ödemelerinin ise 2022 tarihinden itibaren başlamasını istiyoruz.

5. Kapanan ya da faaliyetleri kısıtlanan işyerlerimizde çalışanların kısa çalışma ödeneklerinin uzatılmasını ve asgari ücret düzeyine çekilmesini, ayrıca ücretsiz izin kapsamında olanlara yapılan desteklerin aynı oranda artırılmasını istiyoruz.