• Pazartesi 13.7 ° / 7.7 ° Dağınık bulutlar
  • Salı 14.8 ° / 8.7 ° Bulutlar
  • Çarşamba 16.7 ° / 8.6 ° Bulutlar

KOÜ'DE 'İLAÇ SEKTÖRÜ TÜRKİYE' TOPLANTISI ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİ

Kocaeli Üniversitesi koordinasyonunda, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen toplantı, ilaç sektörü temsilcilerini bir araya getirdi.

Geçen yıl ilki düzenlenen ve ilaç sektöründeki araştırma ve geliştirme çalışmalarına önemli katkılar sunan, bununla birlikte yeni paydaşlıkların da önünü açan “İlaç Sektörü Türkiye” toplantısı bu yıl Covid- 19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

PROFESÖRLER KATILDI
KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün başkanlık ettiği toplantıya, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. N. Zafer Cantürk, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli İl Sağlık İl Müdürü Yüksel Pehlevan ve üniversite yetkilileri yanı sıra ilaç sektöründen önemli firma temsilcileri katılım gösterdi.

HÜLAGÜ PANDEMİYE DEĞİNDİ
Toplantının açılışını gerçekleştiren KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün konuşmasının ardından, çeşitli sunumlar yapıldı. Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılım gösteren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Covid-19 Salgını: Değişen Dünya Değişen Sağlık Hizmetleri” başlıklı sunumunda Covid-19’un durumu, pandemi sürecindeki sağlık hizmetleri, pandemi sürecinin yönetimi ve pandemi sonrası öngörüleri ile ilgili konuştu.

Toplantıda ayrıca; KOÜ Antikor Üretim Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Aynur Karadenizli ile KOÜ Proteomiks Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Murat Kasap, KOÜ ile Çin arasında yürütülen ve Covid-19’un tedavisinde kullanılacak ilacın geliştirileceği TÜBİTAK projesi ile ilgili son durumu paylaştılar. Bununla birlikte KOÜ DETAB Müdürü Prof. Dr. Tijen Utkan aşıyla ilgili faz 0 çalışması konusunda bilgilendirmede bulunurken, KOÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan ise Çin Aşısı Faz 3 çalışması ve çocuk üzerinde aşı çalışması hakkında bir bilgiler verdi.