Öznur Tetikoğulları admin


DUYGUSAL ÖZGÜRLEŞME TEKNİĞİ EFT TERAPİSİ NEDİR?

EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) ile Duygusal Yüklerinizden Kurtulun.


Bu hafta sizlere benim de danışanlarıma sıklıkla uyguladığım bir teknikten bahsetmek istiyorum. Hepimiz yıllar boyunca yaşadığımız birçok şeyi içimize atarız.Acı, korku, kızgınlık, üzüntü, vb.gibi ifade etmekten çekindiğimiz birçok olumsuz duygu vardır. Karşımızda muhatap bulamadığımız için bu duyguları içimizde bir yerlerde saklarız ve bir gün o olumsuz duygular bize hastalık olarak geri döner. Bazen basit bir baş ağrısı ya da mide ağrısının altından bile geçmişten kalma duygusal yüklerimiz çıkabilir.  Peki,geçmişin bu olumsuz etkilerinden nasıl kurtulabiliriz, hayata olumlu bakmak ve geçmişi affetmek mümkün müdür?

Bana sorarsanız evet, EFT ile mümkün.  Peki, nedir bu EFT…

EFT bir enerji psikolojisi tekniğidir. Diğer bir ifade ile duygusal özgürleşme tekniğidir. Enerji meridyenlerini uyarma açısından akupunktur ve akupres ile olumlamalar açısından da NLP’nin ortak bir sentezi diyebiliriz.

EFT, geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan bir enerji çalışmasıdır. Kişi, parmak uçlarıyla vücudundaki bazı akupunktur noktalarını tıklar. Buradaki temel prensip herhangi bir olumsuzluktan dolayı vücutta tıkanıklığa uğrayan enerji akımlarının tıklama yoluyla normal hallerine geri dönmeleridir. Böylelikle enerji akımı tıkanıklığına neden olan problem ortadan kalkar ve yerine olumlu düşünce veya davranış modelleri yerleşir.

EFT duygusal özgürleşme tekniği geçmişte yaşanılan anıları silmez, zaten beyinde herhangi bir anıyı silmek mümkün değildir. Böyle bir terapi tekniği yoktur, EFT geçmişte yaşanılan anının duygusunun boşaltılmasını, insanın içinde bulunduğu an itibariyle yaşadığı olumsuz duygudan sıyrılmasını sağlar. Uzun vadede ise kişinin olumsuz duygular hissetmesine sebep olan yaşantılarla ilgili duyarlılığını azaltır.

EFT neyi tedavi eder?

EFT; hem psikolojik sorunları hem de fiziksel ağrıyı yönetmek için kullanılabilir. Tedavi edilebilen en yaygın problemler şöyledir:

•             Kronik ağrı,

•             Endişe ve depresyon,

•             Travmatik stres bozukluğu sonrası,

•             Topluluk önünde konuşma korkusu ve diğer sosyal endişeler / korku,

•             Kısa süreli veya kronik stres,

•             Kas gerginliği ve eklem ağrısı,

•             Yorgunluk ve enerji seviyelerini artırma,

•             Gerginlik baş ağrıları,

•             Yiyecek istekleri ve duygusal beslenme,

•             Düşük benlik saygısına bağlı duygusal sorunlar,

•             Atletik performans, odaklanma ve koordinasyon ile ilgili zorluklar,

•             Uyku problemi.

EFT'NİN ÖZELLİKLERİ

Hızlıdır; en inatçı tıkanıklıkları bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkarır.

Etkili ve kalıcıdır; takıntı, üzüntü, korku ortadan kalkar.

Güvenlidir; iğne, kimyasal madde vb. kullanılmaz.

Özeldir; diğer psikoterapilerde tüm hayatınızı anlatmanız gerekebilir, EFT’de ise çözmek istediğiniz sorun bulunur ve hemen ortadan kaldırılır.

Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır.

Kendi kendine uygulanabilir

Soruna bağlı olarak başarı oranı % 85-97'dir.

Duygusal yüklerin üzerinizde yarattığı ağırlıklardan kurtulmak, geçmişi affetmek ve kendinizi özgür bırakmak için öğrenmesi ve uygulaması son derece kolay olan ve gerçekten de etkili bir teknik olan EFT Tekniği ile mutlaka tanışın. Hayatınıza bir fark katın.

Sağlıcakla kalın….