Gökhan Aslan


ERKEN SEÇİM VE SENARYOLARINI İZLİYORUZ

Merhaba Çok Kıymetli Kocaeli Nabız Gazetesi Okuyucuları.


Hepimiz o kadar çok konuların içerisinde boğulmaya başladık ki arka planda gerçekleşen senaryoları ve hikayeleri görmezden gelmeye başlıyor gibiyiz. Ancak hislerimizin bizi yönlendirdiği bir konu varki her an karşımıza çıkabilecek bir siyasi durumu bu hafta değerlendirmek en iyisi gibi. Başlıktanda anlayacağınız gibi erken seçim olur mu acaba diye düşünmeden edemiyorum.

  Peki bu saatten sonra AKP ve MHP oylarının %50 yi aşıyor gibi durması tek başına Cumhurbaşkanlığı seçimi için Sn.Recep Tayyip Erdoğan'a güven sağlarmı diye soracak olursanız bu senaryoya eskisi kadar güven olmadığının farkına varılması gerekiyor. Bu aşamayı aslında etkileyecek en önemli durum ise şudur ki ana muhalefet partilerinin Cumhurbaşkanı karşısına çıkartacakları adaylar bu senaryoya en büyük rengi verecek olan kısım gibi görünüyor.

Neden böyle konuşuyorsunuz diye serzenişleride yazıyı kaleme alırken duyar gibiyim. Bu konuşmamın içerisinde çok büyük faktörleri sizlerle paylaştığım zaman ise detayları daha net olarak görüyor olacaksınız. Ancak hissettirmeden bir durum varki karşımızda sizleri daha çok düşünmeye itecek bir durum bu. Bana kızsanızda bağırıp çağırsanızda AKP artık bölünmeye başlamıştır kıymetli okurlarım. Bu sözü söylememdeki gerekçe ise Davutoğlu ve Babacan'ın kurmuş olduğu partiler yavaş yavaş şekillenmeye ve canlanmaya başladı. Bu partilerin yüksek oy alabileceklerini asla düşünmüyorum açık ve net. Çünkü AKP içerisinde siyaset yaptıkları dönemlerde yaptıkları hataları halk gördüğü ve açıkçası güven konusunda sorun yaşayacakları için Başkanlık seçimini tek başlarına ele almaları zor gibi görünüyor. Ama yine Akp oylarının en az % 10 bandını kendi ellerinde tuttukları ise aşikardır.

 Peki Kalan % 40 ne diyor diye soracak olursanız şu anda internet ortamlarında yapılan anketlerin büyük bir kesiminde Yeniden Refah Partisi ve Dr. Fatih Erbakan ismi öne çıkıyor. Bu konuda ise AKP ye oy vermiş olan belli bir kesimde artık oy vermeyeceklerini ve Yeniden Refah Partisine oy vereceklerini beyan etmeye başladılar bile. Bu noktada erken seçim olması ve Başkanlık seçiminin yapılması durumunda Başkan adayı olarak listede ismini kesinlikle göreceğimizi düşünmekteyim. Belli bir kesimin oy potansiyelini fazlasıyla elinde tutacağından ise şüphem yoktur.

 Bu noktada ise asıl kulislerde konuşulan konu ise Sn.Erbakan ile Sn. Erdoğan arasında anlaşma yapıldığı sözleri dolaşmaya başlamış durumda. Ancak bu konuda Sn. Erbakan biz batmakta olan titanik gemisine binmeyeceğiz diyerek çıkışmalarını yapmış ve ülke için iyi yapana iyi kötü yapana ise kötü diyen bir strateji ortaya koymuştur. Derdini ve davasınıda savunmaya devam etmektedir. Bu yüzden böyle bir birleşme olacağını düşünmüyorum. Ancak imkansız gibi görünsede Sn.Erdoğan koltuğu tamamen Fatih Erbakan'a bırakıp Başkanlık seçiminde Fatih Erbakan'ı destekleyeceğini açıklar ise bu senaryo fazlası ile değişecektir. Tabi bu durumun avantajları ve dezavantajlarıda büyüktür.

 Kısacası Erken Seçim Akp nin hüsranı ile sonuçlanabilir ve beklenmedik birçok senaryo ortaya koyabilir. Hayat bizim gözlerimiz önünde devam etmekte ve izlemeye devam ederek sizlere herşeyi açık seçik yazmaktayız. Hakkımızda hayırlısı ne ise o ola...

               

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Sağlıcakla Kalın... Takipte Kalın...