Adnan AYVAZ


Hizmet Binası Senin İşin mi Nail Çiler?

Kurumların, kuruluşların yada kişilerin yaptıkları işleri, hizmetleri, uygulamaları yada yapmadıklarını ister eleştirelim istersek de övgüyle bahsedelim altını doldurmak esas şarttır. Şayet altını doldurmadan yapılan her övgüye özellikle bizim bölgemizde ki nitelendirmenin adı YALAKALIK oluyor.


Yine altını doldurmadan yaptığımız her eleştireye ise KASITLI GEÇİRME, yada "Ne istedi de, alamayınca olumsuz bir yorum yaptı..." şeklinde değerlendiriliyor.
Aslında bu nitelendirmelere ortam yaratmamanın tek yolu değerlendirmelerimizin altını doldurmaktan geçiyor. Bunun da en önemli şartı verilerle, sayılarla, araştılmış ve sonuca ulaşılmış bilgiyle sağlanır. Çünkü sayılar ve matematik yalan söylemez, yalakalık yapmaz, kasıtlı olumsuz cümleler kurmaz...
Yakın zamanda Gebze Ticaret Odası Darıca'da bir Hizmet Kompleksi temel atma töreni gerçekleştirdi.
Bu törenle ilgili detaylarla ilgilenenler de oldu. Benim de bazı detaylar gözüme çarptı. Tören alanına 3 Milyon TL'lik araçlarla gelenleri gördüm. Önemli olan birinin 3 Milyon TL'lik araca binmesi değil. Allah daha çok versin. Benim bölgemi yöneten isimler herşeyin en güzeline sahip olsun. Burada dikkatimi çeken Dilovası'nda Gebze'de, Darıca'da dev yatırımların temelini atan, vatandaşa birebir dokunan en can alıcı tesisleri hizmete sokan, 15 Temmuz sonrası yapılan kampanyada 81 il ve yüzlerce ilçe arasında en fazla bağışı veren 10 oda arasında yer alan GTO'nun başkanının iki aracının toplamı 400 küsür bin TL. Peki herkesin tanıdığı Nail Çiler sanayicinin, tüccarın, esnafın bu kadar yoğun olduğu ve odaya üye olduğu bir bölgede 3 Milyon TL'lik bir aracı altına çeker mi? Çeker...Öyle bir araca biner mi? BİNMEZ...Bırakın lüks bir makam aracını, oturduğu yırtık koltuğu değiştirmeyi bile aklına getirmiyor.
Gelelim diğer eleştiresel konulara... Pandemi süreci ve sonrasında büyük bir yara alan, yıpranan küçük ölçekli işyerleri bu durumdayken, onlara merhem olması gerekirken Gebze Ticaret Odası Başkanı Çiler'in Hzmet Kompleksi yapması onun işi mi? Öncelikle cümlenin girişinde ki iddiayyı irdelemek lzaım. GTO 1 Haziran ila Temmuz sonuna kadar net bir rakamla küçük ölçekli esnafa 77.965.000 TL nefes kredi verilmesini sağladı. 542 esnafın başvurduğu bu nefes kredisi adeta cansuyu niteliğinde. Nefes kredisi ile ilgili GTO ilk 3 içinde yer aldı... Cümlenin sonundaki soru ise Hizmet Binası Yapmak GTO'nun işi mi? 365 gün boyunca hergün sıcak yemek pişecek. Sponsoru hazır. İhtiyaç sahibi vatandaş bedelisz sıcak yemekle buluşacak. Zaman zaman şehitlerimiz oluyor Darıca'da... Farklı cenazelerimiz oluyor. Karda,kışta çamurda bir arsaya taziye çadırı kuruluyor.İçinde çay yapmaya, yemek ikram etmeye çalışıyor cenaze sahipleri...Artık daha konforlu ortamda bir taziye gerçekleşecek. Darıca Bir Umut Engelliler Merkezimiz var. Bin apartmanın giriş katında, Evsahibi hergün bu derneği çıkartmaya çalışıyor. Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ve GTO Başkanı Nail Çiler evsahibine rica edip derneğin bir süre daha orada kalması için ricada bulunuyor. Bu hizmet kompleksi bitince bu dernekte oraya taşınacak.
Şimdi tüm bu ihtiyaçları sağlayacak vizyonu, görseli ve amacı ile bir kompleksi yapıyor Gebze Ticaret Odası...
Soruyorum KÖTÜ MÜ YAPIYOR?
Ülkemizin dört bir yanında seller, yangınlar içimizi acıtıyor.
Bir kişiye yardımcı olurken yada hizmet verirken onun öncelikli ihtiyacını gidermek çok önemli. Eli yanan insana bulgur makarna göndermek ne derece ihtiyaç gidermek? Önce onun yangınını söndüreceksin. İşte Gebze Ticaret Odası'nın Ege ve Akdeniz yangınlarında yaptığı yardım içeriği; 3 Bin Litre köpük, kumandalı lans, sis başlıklı lans, yanmaz botlar, yanmaz battaniyeler, yanmaz eldivenleri ve yanmaz yangın hortumları....Öncelikli olarak yangınların söndürülmesinde birinci dereceden ihtiyaç olan malzemeler. Bunları Gebze'de ki sanayi kuruluşlarından sağlayan GTO hızlı bir şekilde yangın alanlarına ulaştırdı. Ardından da mağdur ailelere yardım gerçekleşti.
Birilerinin bindiği arabanın değeri olan 3 Milyon TL değerinde aile yardımı sağlandı...
Gebze Ticaret Odası'nın aşevi aracı şuanda halen Kastamonu Bozkurt'ta vatandaşlara sıcak yemek sağlıyor...Ülkemizin gözbebeği Bilişim Vadisi içinde ki Bilişim Lisesi'nin uzaktan eğitim türlerinden OKUTMANSIZ EĞİTİM'in tek sponsoru.
Bölgemiz olarak nitelendirdiğimiz 4 ilçemizde neredeyse 5 belediyeli bir hizmet avantajı sağlıyor Gebze Ticaret Odası...
Ve bunları yapıyor diye Gebze Ticaret Odası ve Oda Başkanı Nail Çiler, "Senin işin mi bunlar?" sorusuna hedef oluyor.
Bırakalım yapsın...
Kendine köşk, çiftlik, işyeri yapmıyor ya...Engellinin, ihtiyaç sahibinin, cenazesi olanın, karnı aç olanın yarasına merhem olacak tesisler kuruyor. Esnafa kredi verilmesini sağlayarak sıkıntısını bunalımını geçiştirmeye sağlıyor...Yangınların söndürülmesine destek veriyor. Selde mağdur olanın yanında olmaya çalışıyor. Olası bir depremde yıkımların, ölümlerin enkaza dönüşmemesi için merkezler oluşturuyor. Bunları yaparken havaya girmiyor. Burnu havada değil. Hala İbrahim Başaran'dan kalma delik deşik koltuğu masayı kullanıyor. Bindiği makam aracını herkes biliyor.
Bu yazdıklarım sadece son birkaç haftalık işler ve rakamlar...
Saygılarımla...