Remziye Özpolat


YAŞAM SEMBOLÜ NEFES

Pek çok sembolün hayatımız da bir anlam ifade ettiğin biliyoruz. Mesela sekizgen trafik levasını gördüğümüzde dur olduğunu, kırmızın gülün sevgi ifade ettiğini ve daha birçok sembol. Nefes de bizim yaşamımız sembol ediyor,


Yaşam sembolü nefesimizi doğduğumuzda başlar öldüğümüzde son bulur, aradaki zaman geçiş zamandır. Bu zaman diliminde hiç nefesinize yani öz yaşama odaklandığınız oldum. Günlük hayatın koşuşturmasında kendimize yeteri kadar vakit ayıramadığımız için üzerimizde biriken stresi azaltmak ve kendimizi daha iyi hissedebilmek için nefesimizi keşf etmemiz gerekir. 
Nefes egzersizi nedir?
Nefes egzersizi, sağlığımız açısından olumsuz etkileri olan faktörleri azaltmak ve kendimizi dinleyip, zihnimizi tanımak, sakinleşmek ve vücudumuzun daha fazla oksijenle beslenmesini sağlamak için uyguladığımız çalışmalardır. 
Nefesimizi kontrol edebilmek, duygularımızı ve olumsuz bedensel tepkileri de kontrol edebilmek demektir. “Zaman bulamıyorum” bahanesini bir kenara bırakıp, sadece birkaç dakikamızı ayıracağımız çalışmalarla yaşam kalitemizi yükselterek daha iyi hissetmeye başlayabilir ve kendimiz için “iyi bir şey” yapmaya başlayabiliriz. 
Nefes egzersizi faydaları neler peki?
Doğru nefes almak ve beli zaman diliminde düzenli yapıldığını da hayat kalitenizi yükseldiğini, ruh ve beden sağlığınız olumlu etkileşim sağladığını fark edeceksiniz. Nefes egzersizlerin hayatımız üzerinde yaratacağı faydalar çok, hadi sıralayalım.
-Ruhu iyileştirir,
Sakinleşmene yardımcı olur.
-Konsantreyi artırır,
-iç organlarına fazla oksijen sağlar,
-Kan basıncını dengeler,
-Cildiniz güzelleştirir,
-Odaklanmayı sağlar 
-Anksiyeteyi yani endişeyi azaltır,
-Ruh halindeki dalgalanmayı düzenler,
-Sindirimi düzenler,
-Hücreleri yeniler, mevcut olanı besler
-Uyku düzenine yardımcı olur,
-Beslenme sorunlarını çözer,
Sahip olduğun tek an, şu an. Sahip olduğun tek nefes, şu anda içine çektiğin. Nefesinle güvendesin. Nefesin seni endişe, yorgunluktan, hayal kırıklığından korur, hayatın karşına çıkardığı zorluklarla arana bir mesafe koyar. Gün boyu yaşadığın her şeye bir nefes arası vermek senin elinde.
4-8 Nefes egzersizi:
Nefes alıyoruz ve 4’e kadar sayıyoruz. Nefesi verirken  8’e kadar sayarak nefesi veriyoruz. Bu tekniği sabah akşam 5 kez tekrarlamak, ciğerlere daha fazla oksijen dolmasına ve parasempatik sinir sistemini rahatlatmasına yol açmak.

Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam için seanslarımıza deneyimleyebilirsiniz. 
Sevgiyle Kalın

Remziye Özpolat
Profesyonel Koç
0533 954 33 36
Ozpolatdanismanlik.com
Ozpolatdanismanlik.gelisim@gmail.com